درباره موسسه سروش مولانا

مؤسسه فرهنگی هنری سروش مولانا از زمستان سال 1389 با هدف ترویج​ فرهنگ صلح و آشتی و توسعه و تعمیق اخلاق آغاز به کار کرد. مؤسسه می‌کوشد در این راه از آموزه‌های عرفانی و اخلاقیِ عرفان اسلامی اصیل به ویژه مولانا جلال‌الدین محمد رومی بلخی مدد جوید. مؤسسه در حال حاضر در شش بخش پژوهش، آموزش، همایش، کودک، سفر و کتابخانه فعالیت دارد.

پژوهش

یکی از مهم‌ترین اهدافِ مؤسسه ساماندهیِ پژوهش‌های علمی و روشمند در حوزه عرفان، فلسفه، اخلاق و مولوی‌پژوهی با تأکید بر پرورش محققان جوان و مستعد در این زمینه است. به همین منظور، گروه پژوهش مؤسسه تاکنون چندین طرح را در گروه پژوهش اجرا کرده و چندین طرح نیز در دست اجرا دارد. گروه پژوهش پذیرای همه محققان و علاقمندان طرح‌های پژوهشی در این زمینه است.

در حال حاضر طرح‌های پژوهشی نظام اخلاقی مولانا، عرفان و تصوف در سفرنامه‌ها، کتاب‌شناسی توصیفی مولانا، و اخلاق‌شناسی فضیلت‌محور مولانا در حال اجرا هستند.

آموزش

یکی از عمده فعالیت‌های مؤسسه سروش مولانا برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های علمی در حوزه فلسفه، اخلاق و مولوی‌شناسی است. گروه آموزش با همکاری استادان برجسته تاکنون دوره‌های متعددی از جمله مثنوی‌خوانی، غزلیات‌خوانی،عطّارخوانی، روان‌شناسی عرفان، آموزه‌های اخلاقی مولانا، و مولانا و نیازهای انسان معاصر برگزار کرده است. جدول دوره‌های برگزار شده و دوره‌های جاری همواره از طریق وبسایت مؤسسه قابل دسترسی است.

 

همایش‌ها

از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های مؤسسۀ سروش مولانا برگزاری سلسله نشست‌هایی در حوزه عرفان، فلسفه، اخلاق و مولوی‌شناسی است. این نشست‌ها غالباً دارای بخش‌های متنوعی از جمله سخنرانی، مثنوی‌خوانی، اجرای موسیقی، معرفی کتاب به‌همراه بروندادهایی همچون کتاب و CD  است که در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. از دی ماه 1389 تاکنون بیش از بیست همایش و نشست برگزار شده، که همواره با استقبال گرم علاقمندان مواجه شده است. این همایش‌ها در چهار قالب مشخص برگزار می‌شود که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

رستخیز ناگهان: دور نخست و دوم سلسله نشست‌های مولوی‌شناسی با عنوان «رستخیز ناگهان» در سال‌های 90 و 91 در آخرین دوشنبه هر ماه با حضور استادان، دانشجویان و دوستداران مولانا برگزار شد. در این نشست‌ها تلاش می‌شد تا آموزه‌های عرفانی و اخلاقی مولانا گسترش یابد. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده بناست این سلسله نشست‌ها در سال‌های آینده نیز ادامه یابد.

 مهر مولانا: عنوان رخدادی است که هر ساله به مناسبت زادروز خداوندگار عشق و مهر، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی برگزار می‌شود. نخستین و دومین همایش مهر مولانا در سال‌های 90 و 91 برگزار شد. از سومین همایش مهر مولانا، نظام اخلاقی مولانا محور همایش‌های مهر مولانا قرار گرفته است.

روز نیایش: عنوان گردهمایی سالانه‌ای است که همه‌ساله در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و سالانه از کتابی با محتوای نیایش رونمایی می‌شود. «سفری بر آسمان کن» نام کتاب مجموعه کامل نیایش‌های مولانا در مثنوی همراه با ترجمۀ انگلیسی نیکلسون و نثر روان امروزی اشعار است که در سال 1391 در همایش روز نیایش رونمایی شد. همچنین، کتاب «تو مرا بسی» مشتمل بر نیایش‌های موجود در کتاب «تذکرۀ الاولیاء»، از شاهکارهای بی‌بدیل ایران‌زمین نیز در دومین همایش روز نیایش در سال 1392 رونمایی شد.

ویژه‌برنامه‌ها؛ به همایش‌هایی گفته می‌شود که به مناسبت‌های ویژه‌ای برگزار می‌شوند. ویژه‌برنامه‌های «آفتاب از آفتابش ذره‌ایست» با سخنرانی استاد کریم زمانی با موضوع پرتویی از عرفان مولانا، «آیینه صبوح» با سخنرانی استاد مصطفی ملکیان با موضوع طرحی برای تدوین نظام اخلاقی مولانا و «ساغرِ صدق» با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی با موضوع ریا از نگاه حافظ و مولانا از آن جمله‌اند.

گزارش کامل و جدول تمامی همایش‌های مؤسسه در وبسایت مؤسسه، در بخش همایش‌ها قابل دسترسی است.

 
سفر

گروه سفر؛ بر آن است سفرهایی متناسب با فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مؤسسه در قالب سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری، و بازدید از مجموعه‌های فرهنگی، تاریخی، اماکن عرفانی و فضاهای طبیعی برگزار کند. از جمله سفرهای برگزارشده می‌توان به سفر بسطام و خرقان، ری، قزوین، خراسان، ،کویر و قونیه اشاره کرد.

 

کودک

گروه کودک؛ با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با میراث ادبی و عرفانی ایران و ارتقای سطح آگاهی و خلاقیت آنها تشکیل شده است. از جمله برنامه‌های این بخش عبارتند از چاپ داستان‌های مثنوی برای کودکان، برگزاری کارگاه‌های قصه‌های مثنوی و شاهنامه، و دوره‌های آموزشی همچون داستان‌گویی و شعرخوانی.

 

کتابخانه

از دیگر فعالیت‌های مؤسسه احداث کتابخانۀ تخصصی عرفان اسلامی در محل مؤسسه سروش مولاناست. مؤسسه می‌کوشد تا در این کتابخانه منابع لازم برای تحقیق و پژوهش در زمینه عرفان اسلامی را برای محققان این حوزه فراهم آورد.
رویدادها
برای دریافت فایل pdf گزارش فعالیت‌های موسسه سروش مولانا روی سال آن کلیک کنید.
1390
1391
1392
پیام هفته
کوی نومیدی مرو اومیدهاست!
سوی تاریکی مرو خورشیدهاست!